Menu

Sportslig leder for U12 til Senior stopper

image Peer F. Hansen i træningspas med U13-U15
01. oktober 2021 kl. 16:00

Klubbens sportslige leder for U12-senior, Peer F. Hansen, stopper i B1903, da han har fået tilbudt et nyt job, som han starter i 1. november. 

Peer F. Hansen siger i den forbindelse: “Jeg har været utrolig glad for at være i B1903, og det har været en spændende udfordring i en fantastisk og traditionsrig klub. Jeg har fået et tilbud om et nyt job i fodboldens verden, som jeg har valgt at takke ja tak til. Der har været åben dialog med bestyrelsen i hele forløbet. Jeg vil gerne benytte muligheden for at sige tak til bestyrelsen for at have vist tillid til mig, da de ansatte mig. Selvom jeg nu stopper i B1903, så har klubben fået en plads i mit fodboldhjerte, og jeg har været glad for den måde, at klubbens trænere har taget imod mine ideer, og den åbenhed de har vist. Og så vil jeg gerne rette en særlig tak til Keld Kristensen, Thomas Brando og Mads Harder i klubben, og det samarbejde vi har haft. Det har jeg sat meget stor pris på, og det har været en inspirerende tid."

Fra klubbens side udtaler Ulrik Marschall, der er ungdomsformand og næstformand i bestyrelsen: "Vi har været meget glade for Peer, som - på trods af en meget svær start midt i coronanedlukningen - fik sat nogle gode initiativer i gang. Vi vil samtidigt takke ham for hans fantastiske engagement, hvor især hans høje fodboldfaglighed har præget klubben positivt i den tid, han har været ansat."

Peer stopper med udgangen af oktober, og B1903 vil indenfor den nærmeste fremtid melde nyt ud omkring organisationen. Indtil da kan man rette sine henvendelser, som man ellers ville have rettet til Peer, til administrationschef Mads Harder.