Nyudklækket C-træner i B1903

B1903 har de senere år haft stort fokus på at få klubbens trænere igennem diverse kurser. Særligt DBU's børnetræneruddannelse C-licens (C=Children) har de sidste tre år været en tilbagevendende del af hverdagen som børnetræner i B1903, hvor B1903 har afholdt en lang række af DBU-kurserne i B1903. Senest her i oktober. C-licensen består af 13 kurser med en afsluttende eksamen.
Kurset i oktober i B1903 var det 13. og sidste for B1903-træner Jolyon Nevdal, som nu efter endt eksamen, har været igennem hele forløbet, og er nu nyudklækket C-licens træner.
(Jolyon under et træningspas)
B1903 er rigtig glade for den iver og lyst til komme på kurserne, som Jolyon har udvist, da det, udover at udvikle den enkelte træner, i sidste ende kommer B1903's børnefodbold til gavn, at trænerne bliver klædt bedre og bedre på.
Jolyon er i øjeblikket tilknyttet trænergruppen på U10, og har også siden opstarten af SKILLS i B1903 været en fast del af SKILLS-trænergruppen.
(Jolyon instruerer)
(Jolyon illustrerer)
Læs mere om DBU's børnetræneruddannelse: C-licens HER