Menu

Cheftrænere til U16 og U17 på plads

image Fra venstre: Ernst Berenthz (U16), Peer F. Hansen (Sportslig leder), Martin Leifelt (U17)
Af Mads Harder
16. juni 2021 kl. 13:59

Der kigges frem mod den nye sæson og her har B1903 to yderligere cheftrænere på plads. B1903 vil i den nye sæson igen arbejde med en U16-årgang. Det gjorde klubben tilbage i 2015 med stor succes både sportsligt og medlemsmæssigt. Det vil sige, at alle de nuværende U15’ere næste år bliver U16, og dem der er 1. års U17 nu kommer til at udgøre U17-afdelingen efter sommerferien. Det vil være to årgange, som vil arbejde tæt sammen, men altså være to separate årgange.

Cheftræner for den nye U16-årgang bliver Ernst Berenthz, som i denne sæson har gjort sig som cheftræner for klubbens U17. Ernst var faktisk med i U16-trænerteamet, da vi sidst kørte med det set up, og har generelt meget erfaring med at træne disse aldersgrupper. Udover flere år i B1903 har Ernst også trænet i bl.a. KB, samt har taget DBU’s B2 trænerkursus. Om næste sæson siger Ernst:

"Jeg synes, at det er rigtigt spændende, at B1903 genindfører en U16-afdeling, og der er mange interessante muligheder i det. Årgangen med 2006 i B1903, som bliver U16 efter sommer, har meget kvalitet i sig, og jeg glæder mig til at arbejde med drengene og de øvrige trænere, som bliver en del af trænerteamet". 

På U17 bliver den nye cheftræner, Martin Leifelt. Martin har været træner i B1903 i mange år iog har i denne sæson været en del af U13-trænerteamet. Martin er uddannet med DBU’s B1 og starter til sommer på DBU’s B2 træner-kursus. Om at gå fra U13 til U17 næste år siger Martin:

"Jeg glæder mig meget til at arbejde med U17 næste år. Efter mange år som træner på lidt yngre årgange, synes jeg, at det det kunne være interessant at træne nogle af klubbens ældre årgange, så da muligheden opstod efter samtaler med Peer, så slog jeg straks til"

B1903’s sportslige leder for U12-senior, Peer F. Hansen, siger om det kommende år på U16 og U17: ”Jeg har haft nogle gode snakke med både Ernst og Martin, og har været glad for det arbejde, de har lavet i denne sæson og den dialog, vi har haft omkring træningsplaner og tanker for næste år. Begge trænere har meget trænererfaring, og jeg ser frem til samarbejdet med begge næste år”.