Menu

1000 B1903'ere

image
Af Mads Harder
29. september 2022 kl. 14:26
B1903 har historisk mange medlemmer

Her til morgen, torsdag den 29. september kl. 08.17, rundede B1903 1000 aktive medlemmer i klubben. Symptomatisk for de nye tider i klubben, så var medlem nr. 1000 en ny pige til klubbens U13 pigehold. 

 

Historisk mange B1903'ere

At vi har rundet 1000 er faktisk lidt en stor nyhed, da vi i den tid, vi har statistik på (siden 1980, red.), aldrig har været flere, end vi er lige nu. I 2015 var vi tæt på med lidt over 900 medlemmer, men oplevede så et konstant og dramatisk fald i årene 2016-2020 på særligt ungdomsårgangene, hvor vi oplevede en tilbagegang på næsten 300 medlemmer i de år, men blev holdt oppe af stabile tal på voksen-siden. Så det var med bekymrede folder i ansigtet, da Covid 19 ramte os, og vi gik ind i den krise med i forvejen faldende medlemstal. Læsningen i statistik-bøgerne om faldende fødselstal i Gentofte kommune hjalp heller ikke på humøret. 

Under nedlukningerne arbejdede klubben seriøst med at prøve at give så gode tilbud som muligt indenfor rammerne, hvor vi også i perioder blev fremhævet af DBU og refereret til af selvsamme. Heldigvis - og måske afledt af ovenstående - ramte Covid 19 ikke klubben så hårdt på medlemssiden som frygtet, hvor det lykkedes at holde det på status quo under restriktionerne. 

 

Nye tiltag har åbnet for nye segmenter

I foråret 2021, efter restriktionerne blev ophævet, oplevede vi med det samme, at der kom tilgang af nye medlemmer, og fra sommeren 2021 til sommeren 2022, så er det næsten bogstavelig talt væltet ind med nye medlemmer. En del må helt sikkert tilskrives den generelle fodboldfeber efter EM, men kigger vi alene på B1903, så har vi i perioden skruet lidt op for promoveringen, men helt særligt er det, at nye tiltag har åbnet for nye segmenter. Efter etableringen af nye omklædningsrum og vi åbnede officielt for pigefodbold, så var det en svær start, men indenfor det sidste år har det taget fart med flere og flere piger i klubben. Sidste år startede initiativet op med Bold & Bevægelse, som er leg og motorik med bolden i fokus, for de helt små på 2-3 år. Dertil kommer, at der også er en tydelig bevægelse i, at vi i højere grad end tidligere tiltrækker medlemmer fra andre kommuner end Gentofte. Så vi har måske ikke byens hold, men måske er vi på vej til at blive byens klub?

 

Et før og et efter

Ud over de nye tiltag det sidste halvandet år, så skyldes de gode tider også et arbejde over længere tid. I 2018 fik B1903 ansat en børneleder, Thomas Brando, i en nyoprettet stilling, og med ham i spidsen blev der, i samarbejde med FCK, udviklet en ny børnemodel. Det har betydet et langt mere struktureret og opmærksomt arbejde med børnefodbolden i B1903, og sådanne resultater viser sig ikke fra den ene dag til den anden, men over lidt længere tid. Den store fremgang i øjeblikket på børnesiden er i et stort omfang et resultat af dette arbejde fra Thomas' side. For folk der har været i B1903 i længere tid, så er det tydeligt, at der på børnesiden i B1903 har været et før og et efter 2018. 

 

Udsagnet der bliver slidt af en grund

Man snakker ofte om, at uden de frivillige trænere, så kunne det ikke lade sig gøre i fodboldklubberne. Det er blevet sagt så ofte, at udsagnet går i med tapetet, og hos de frivillige selv og dem der nyder godt af dem, bliver der måske ikke taget så meget notits af udsagnet længere. Men sidder man i en klub og har det som perspektiv, så er det himmelråbende tydeligt, hvorfor det bliver sagt så ofte. Og hvorfor det skal siges igen. Vi har været heldige - og måske dygtige - med at kunne tiltrække mange engagerede trænere og holdledere til alle alderstrin. Uden alle de mange engagerede trænere ville det simpelthen ikke kunne lade sig gøre i B1903, og når man går en tur rundt på anlægget under træning,  så føler man nogen gange, at man slet ikke ved, hvordan man kan takke trænerne nok, når man kigger ud over anlægget, og der bare er fuldt gang i den på alle baner. Så ser du en B1903-træner, så klap lige vedkommende på skulderen. I skrivende stund har B1903 32 trænere, der er i forløb, hvor de uddanner sig på UEFA B- og C træneruddannelser. Det er bemærkelsesværdigt. 

 

Tingene skal hænge sammen

Faktisk har vi ligget tæt på 1000 medlemmer i et stykke tid, og den sidste bevægelse fra 900 til 1000 har været markant langsommere end op til de 900. Det har den, fordi vi de sidste ni måneder har måtte indføre ventelister. Først nogle få årgange til nu at være på stort set alle årgange til og med U15. Havde vi ikke indført ventelister, havde vi sprunget lydmuren på de 1000 medlemmer for lang tid siden.

Men tingene skal hænge sammen. Vi skal sigte efter at blive ved med at give et godt produkt til både de nye og de gamle medlemmer. Det vil sige, at når vi er kommet op i det luftlag med 1000, så er fokus hele tiden også på, at vi skal sørge for, at normeringen af trænere kan bære det, samt om mængden af faciliteter (læs: tilstrækkelig baneplads) kan bære det. Det er den ansvarlige handling, selvom der næsten ikke findes noget værre end at sige nej til et nyt medlem og henvise til noget så røvsygt som en venteliste.

Vi vil gerne tage endnu flere medlemmer ind, men grundet ovenstående pointe med banepladsen, som er særligt udtalt i oktober til april, hvor vi har begrænset område med kunstgræs og belysning, så er ventelisterne et tvungen onde. Men viljen er der. Som en af vores U9-trænere siger: "Jeg tager med glæde vores venteliste ind og træner dem personligt, hvis jeg bare havde en bane til".

På voksen-siden er vi efterhånden oppe på 16 voksen-hold (forrige år var vi endda lidt flere). Her har vi også i perioder måtte sige nej til flere nye voksen-hold, da vi simpelthen ikke har kunne rumme flere facilitets-mæssigt. I den forbindelse er det også lidt specielt at tænke på, at det kun er medlemmer under 25 år, som genererer kommunal medlemsstøtte og facilitets-garantier. På den måde giver de strukturelle rammer, som man som forening opererer i, en karakter af, at der findes 1. og 2. rangs foreningsmedlemmer, men i B1903 er vi meget bevidste om også at give voksen-holdene så gode rammer som muligt. 

 

Mere plads om vinteren

Rammerne i B1903 er præget af lidt plads og desværre også noget kunstgræs, der visse steder er i ekstrem dårlig forfatning. Sidstnævnte er noget, der i næste uge vil komme en midlertidig løsning på med reparationer, men forløbet omkring det har været mange dialoger med kommunen og en lang - for lang - proces. Til fremtiden skal der findes en bedre løsning omkring processen fra opstået skader på kunstgræsset til udbedring. Dette er vi meget opmærksomme på, og beklager de gener, det har skabt for vores medlemmer. 

Udover at få repareret det eksisterende kunstgræs, så ville vi rigtig gerne have en ekstra bane i klubben, der kunne bruges i vinterhalvåret. Det ville gøre underværker i forhold til at give medlemmerne et godt tilbud, nu hvor vi er blevet så mange, samt kunne tage venteliste-børnene ind og gøre endnu mere for pige-fodbolden. 

Men vi ved også, at vi jo ikke er de eneste, der oplever vækst i øjeblikket, og der ikke findes uendelige muligheder for nye faciliteter og ressourcer til det i kommunen, men vi kan se, hvor meget reparation af nuværende baner og forhåbentlig en ekstra bane på et tidspunkt vil kunne gøre hos os. 

 

Ikke hver dag man bliver 1000

I bund og grund er det et positivt problem med de mange nye medlemmer, så vores primære fokus er på at være glade over, hvordan det går i øjeblikket, og så må man arbejde med de rammer, man har til det (der er også klubber i København, der er hårdere ramt end os på baneplads). Og ja, der er også flere områder, hvor det kunne gøres bedre i klubben, så det skal ikke fortrænges i en lalleglad begejstring over de områder, hvor det går godt. Men det er altså ikke hver dag, man bliver 1000, så vi stopper lige op her og sætter pris på det. Til orientering, så mens dette skriv er blevet skrevet, så er der kommet to yderligere indmeldelser, så nu er vi på 1002. Velkommen til jer to også.

 

Af Mads Harder, adm. chef B1903