Menu

Julefrokost i B1903 for trænere

image Pakkelegen i fuld gang
09. december 2018 kl. 15:15
Martin Halsted kåret til årets træner

Torsdag den 6. december, kl. 19.03, afholdte B1903 sin årlige julefrokost for klubbens trænere og ledere. Menuen var - ikke overraskende for årstiden - flæskesteg, hvilket blev taget godt i mod hos de sultne trænere, som for fleres vedkommende symptomatisk netop havde afsluttet deres træningspas kl. 18.30.

Udover hyggeligt samvær på kryds og tværs af årgangene og holdene, blev prisen for årets træner 2018 også uddelt. Prisen i år faldt på Martin Halsted, som er involveret i så mange af klubbens hold, at det næsten er nemmere at remse op, hvilke hold han ikke er en del af. Vi forsøger dog alligevel: 

Martins primære virke er som træner for U11-2, men han er også en del af trænerteamet på U9 og med sin yngste søn spillende på U6, hvor Martin er ivrig tilskuer, har Martin udtalt: "det er nok et spørgsmål om tid før jeg også får mig rodet ind i det hold". Derudover så springer Martin også til i sidste øjeblik som vikar på SKILLS, hvis en af trænerne er blevet syge og må melde afbud. Martin er seriøs, passioneret og går højt op i sin træning med børnene.

I sin "fritid" fra børnefodbolden har Martin samlet et hold af andre frivillige trænere og forældre og lavet et oldboys 7-mandshold, som Martin også står for som spillende træner. Her har Martin bl.a. introduceret træningsøvelser istedet for kun at spille til to mål, hvilket angiveligt har været lidt et chok for nogle af oldboys-spillerne. Det har dog givet succes, da holdet netop er rykket op efter denne sæson, hvilket Martin ikke var sen til at fortælle om til julefrokosten.

På nedenstående billede bliver prisen meget fortjent overrakt til Martin af bestyrelsesformand, Benny Olsen. 

 

(Martin Halsted, t.v. og Benny Olsen, bestyrelsesformand, t.h.)