Menu

B1903 og Sportmaster indgår samarbejde

image
11. december 2019 kl. 16:42
Fra 1. januar 2020 bliver Sportmaster B1903’s nye tøjleverandør

Fra 1. januar 2020 bliver Sportmaster B1903’s nye tøjleverandør. Det vil sige, at samarbejdet med den nuværende tøjleverandør stopper med udgangen af 2019.

Det vil således være i Sportmaster, at man som B1903’er fremover kan købe kamptøj, træningssæt m.m.. Med skiftet til Sportmaster, som leverandør af B1903-tøj, får B1903 Danmarks største sportskæde som samarbejdspartner. Sportmaster har over 100 butikker i Danmark.

Om den nye aftale med Sportmaster siger B1903’s administrationschef, Mads Harder:

Forhandlingsforløbet med Sportmaster har været utrolig konstruktivt, og vi har kunne sparre med hinanden omkring en masse gode ideer. At vi indgår samarbejde med Sportmaster skal derfor ikke ses som et fravalg af den tidligere leverandør, men mere som et tilvalg af Sportmaster. Vi ser nogle muligheder og potentialer i samarbejdet med Sportmaster, som vi håber og tror på vil kunne give B1903 et yderligere løft som klub”.

Med indgåelse af samarbejdet med Sportmaster har B1903 haft fokus på, at klubbens medlemmer kommer til at opleve god service, stort og varieret udvalg og konkurrencedygtige priser. Hertil også at Sportmaster kommer til at være en aktiv medspiller i B1903 omkring kampagner og events, som klubbens medlemmer kommer til at få glæde af. Både B1903 og Sportmaster glæder sig til at folde samarbejdet ud. Teamsport koordinator hos Sportmaster, Tobias Kaas Westh, siger i den forbindelse:  

Vi er hos Sportmaster vilde med sport og har den grundholdning, at sport skal være for alle. Derfor ser vi det som vores fornemmeste opgave at facilitere rammerne for aktive danskere i enhver alder – og i alle dele af Danmark. Vi er meget stolte af aftalen med B1903, som vi gennem en tid har haft en rigtig god og positiv dialog med. Det er en ekstremt spændende klub, som har nogle fede visioner og som går forrest på rigtig mange områder. Det passer rigtig godt sammen med den måde vi arbejder på i Sportmaster. Vi er enormt glade for at lave denne aftale, da vi meget gerne vil have klubber tæt på butikken på Østerbro, og ser B1903 som en utrolig vigtig samarbejdspartner i bestræbelserne på at fortsætte denne meget positive udvikling”.

 (B1903's administrationschef Mads Harder, t.v., Tobias Kaas Westh, t.h, foran butikken på Østerbro)

 

Fra den 1. januar 2020 vil Sportmaster være B1903’s tøjleverandør. Diverse praktiske info omkring det nye setup og kollektioner vil fremgå af B1903’s hjemmeside til januar. Sportmaster-butikken ved Gunnar Nu Hansens Plads på Østerbro, ved siden af Parken, bliver butikken, hvor B1903’s tøj i fremtiden vil kunne købes.