Menu

B1903 og FCK styrker U5-U12 fællesskabet

image
20. september 2017 kl. 14:46
Ny aftale styrker mikro & børnefodbolden i B1903

 

B1903 og FC København påbegynder i denne uge et projekt, der søger at optimere klubbens børnemiljø fra U5-U12. Formålet er, at vi igennem et miljø med fokus på positive krav, anerkendelse, glæde og tryghed skal skabe øget fastholdelse og udvikling for klubbens yngste medlemmer. Dette gælder både for bredde - og elitehold.

FC København og B1903 vil igennem sportslig ledelse, observation og eksekvering på banen skabe udviklingen i samarbejde med hinanden.

Der er dermed ikke tale om, at et færdigt koncept skal plantes i klubben. Derimod samarbejder klubberne om, at der med begge klubbers eksisterende viden skal skabes grobund for de kommende generationers trivsel og udvikling i B1903.

FC København og B1903 vil tage alle parter med på råd i processen og vil i alle henseender søge efter at udvikle miljøet, så det stemmer overens med klubbens værdier. Derfor er holdningen hos trænere og spillere heller ikke uvæsentlig. Sammen skal vi skabe de bedste forudsætninger for klubbens yngste medlemmer.

I kan derfor opleve at repræsentanter fra FC København observerer træning og kampe i de kommende uger. Det gør de for at blive klogere på miljøet. Ligeledes vil de afholde interviews med forældre, trænere og den sportslige ledelse i B1903 for at klarlægge alle detaljerne. Dette vil munde ud i en rapport, som vil afdække hvordan vi fælles løfter U5-U12 miljøet op til et endnu højere niveau. 

B1903 er ligeledes langt i processen om at ansætte en leder på deltid til netop de afdelinger og afholder samtaler de kommende uger, for at finde den rette kandidat. 

Har man spørgsmål om projektet kan Sportschef i B1903 Mads Agner Veng kontaktes på telefon 2148 7805.