Menu

B1903 henter specifiktræner fra AGF

image
04. januar 2018 kl. 15:28
Mads Pilholm er ansat i en kombineret todelt trænerrolle  

Fra 1. januar 2018 har B1903 hentet forstærkning i det jyske. Nærmere bestemt AGF. Mads Pilholm ansættes i en rolle som specifiktræner for U10-U12 og vil en gang om ugen træne udvalgte førsteholdsspillere i forskellige tekniske elementer.

 Om Mads Pilholms ankomst siger B1903's sportschef, Mads Agner Veng: 

”Det er ikke hver dag, at vi er så heldige at kunne tilknytte trænere, som har haft deres gang i AGF. Det er dog ikke derfor, at vi har ansat Mads Pilholm. Det har vi gjort, da jeg igennem mine samtaler med ham, har oplevet en meget dygtig, seriøs og ikke mindst dynamisk person, som kan være med til at løfte vores miljø endnu højere op. Hans evner som træner er tydelige og igennem mit netværk har alle rost ham meget. Jeg ser derfor meget frem til samarbejdet” 

Mads Pilholm kommer med erfaring fra AGF med netop disse årgange og vil sammen med klubbens anden specifiktræner, Casper Stub, som varetager U13-U15, samarbejde med klubbens trænere i dagligdagen, for at kunne optimere klubbens træningsmiljø.

Udover at skulle være specifiktræner for U10-U12, ansættes Mads Pilholm ved siden af som U10-1 assistenttræner. En rolle han overtager efter Thomas Brando, som er klubbens nye børneleder for U5-U11.

 

(Mads Pilholm i B1903)